تبلیغات
تازه ها - برگزاری سالروز تولد عباس امیری
(زندگی زیباست) بالاترین الویت هایتان را تعیین و سپس با تمام قوا روی آنها تمرکز کنید و زندگی زیباست.

برگزاری سالروز تولد عباس امیری

دوشنبه 24 مهر 1391 01:22 ب.ظ

نویسنده : آیدین جان
http://sowmesaranews.ir/wp-content/uploads/2011/02/a062whtcotl4w4qkggl.jpg

 شصت و نهمین سال تولد مرحوم عباس امیری بازیگر تئاتر سینما و تلویزیون در روز 17 مهر ماه بر سر مزار آن مرحوم در آرامستان رشت با حضور جمعی از هنرمندان و دوستان نزدیك عباس امیری برگزار شد.

ین مراسم با حضور هنرمندانی چون؛ حسین توشه (بازیگر سینما،تلویزیون و تئاتر)، انوش نصر ماسوله (بازیگر و از پیشكسوتان تئاتر استان)، مسعود بدرطالعی( بازیگر و از پیشكسوتان تئاتر استان)، محمدعلی فرمند (بازیگر و از پیشكسوتان تئاتر استان)، علیرضا روح نواز (ازمنتقدان برجسته تئاتراستان)، اكبر محبوبی فر (بازیگر و از پیشكسوتان تئاتر استان)، عباس بحری، رضا فتحی (بازیگر)، علیرضا عیسی پور (بازیگر)، وحید محبوب بشری (بازیگر)، علیرضا پارسی (نویسنده و كارگردان) و جمعی از دوستان و دوست داران آن هنرمند فقید همراه بود.

در ابتدای این مراسم آرش شعاع شرق (روزنامه نگار و پژوهشگر) بانی و برگزاركننده این مراسم یاد و خاطر آن عزیز سفر كرده گرامی داشت و افزود عباس امیری در زمان حیات همیشه مورد بی توجهی قرار می گرفت اما اكنون كه جسم او در میان ما نیست ولی یادش همچنان در اذهان باقی مانده و خواهد ماند.

شعاع شرق در ادامه گفت؛ امیدواریم كه مسئولان توجه بیشتری به مقوله هنر و هنرمندان داشته باشند.

بعد از آن

ادامه در ادامه مطلب

بعد از آن انوش نصر ماسوله با ذكر خاطره ای از آنمرحوم و قرائت این بیت شعر " اگربد كنی چشم نیكی مدار*كه گرخار كاری، سمن ندروی" افزود عباس امیری یكی از هنرمندان واقعاً بدون حاشیه بود.انسانها در واقع هزار حسن دارند كه یك حسن هنرمند باید هنر و 999حسنش، اخلاق باشد.عباس امیری هنرمندی بود كه همیشه اخلاق را در صدر كارهای خود قرار می داد. اهل تظاهر و پشت سر گویی نبود.

بعد سخنان انوش نصر، شعاع شرق ضمن دعوت از میهمان ویژه این مراسم حسین توشه برای سخنرانی اظهار داشت جناب توشه سفری مهم و كاری به جنوت كشور داشتند و زمانی كه با ایشان تماس گرفتم، سفر خود را به تعویق انداختند و از تهران به رشت آمدند تا در این مراسم حضور داشته باشندآ كه راقعاً جای تقدیر دارد.

حسین توشه گفت: دایره واژگان من آنقدر بسته است كه از عهده مسائل كوچك خود بر نمی آیم و ارتباطات خودم را نمی توانم به راحتی عرض كنم. چه رسد بخواهم درباره بزرگ مردی به نام عباس امیری صحبت كنم. عباس آدمی بود مثل همه ما، اما با ویژگی های خاص خودش، من از عباس صبوری ، نظم و دقت نظر را یاد گرفتم. امیری هنرمندی كاملاً بی ادعا بود، كه با هنر به دنیا آمده بود.

وی در خاتمه اظهار داشت؛ بدون اغراق مراسم امروز در تاریخ هنر گیلان بی سابقه بوده كه از تمام برگزار كنندگان آن صمیمانه سپاسگزاری می كنم .

در ادامه از مسعود بدر طالعی برای ایراد سخنرانی دعوت شد كه قبل از آن پیام خواهر ایشان نرجس خاتون بدرطالعی كه در جوار حرم امام رضا(ع) حضور داشت با این مضمون "به نام خالق عشق، عباس امیری یك فصل نبود كه به خزان برسد، عباس امیری یك نام نبود كه به پایان برسد او افتخار گیلان و بی‌شك یادش جاودان می ماند."  توسط شعاع شرق خوانده شد.

مسعود بدرطالعی اذعان داشت: باید به خاطرات با مرحوم عباس امیری بسنده كنیم چهره امیری هنوز برای من زنده است. من گذشته از صحنه تئاتر سال‌ها با عباس امیری به گونه‌ای زندگی مشترك داشتیم. امیری بخش عمده‌ زندگی خارج از صحنه‌اش باز به مقوله تئاتر مربوط می‌شد. عباس ساده و قلبی بسیار بزرگ و مهربان داشت. ای كاش من و هر كس مثل من از این رفتن‌ها عبرت بگیرند ما باید در زمان حیات این هنرمندان از آن‌ها یاد كنیم حال كه این كار را نمی كنیم حداقل به شكل‌های مختلف سنگ زیر پایشان نیاندازیم. منظور من فقط با متولیان نیست بلكه یك بخش هم به خود ما اهالی هنر بر می‌گرددگفتم چو از هجرش سخن* گفت بسوز و دم نزن چند سالی است كه ما از هجران هنرمندان خوب، واقعاً در سوز هستیم خداوند روح همه آن‌ها را شاد كند.

در ادامه اكبر محبوبی‌فر اظهار نمود: روز سوم عباس امیری جمعیت زیادی آمده بودند مراسم خیلی خوب و آبرومندانه‌ای برگزار شد، وقتی تمام افراد رفتند، بنر عباس امیری را پشت وانت گذاشته و می‌بردند كه همسر عباس را دیدم كه فقط به دنبال بنر می‌دوید و می‌گفت من چكار كنم عباس، همه رفتند و فقط من ماندم.

محبوبی‌فر خطاب به اهالی هنر و مسوولین گفت: بیاییم با هم مهربان باشیم و قبل از اینكه هر گونه اتفاقی برای هنرمندان ما بیافتد به یادشان باشیم.

عفت صوفی و محمدعلی فرمند از دیگر هنرمندانی بودند كه در این مراسم به ذكر خاطره از مرحوم عباس امیری پرداختند.

در پایان رضا ثقتی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت ضمن تشكر از حضار بیان داشت: عباس امیری را در اداره ارشاد اسلامی نمی‌دیدم مگر اینكه برای مطالبه جمعی حضور پیدا كنند. امیری هیچگاه چیزی را برای خودش نمی‌خواست و همیشه به فكر گروه بود یكی از ویژگی‌های عباس امیری كه می‌خواهم صحه بگذارم بر روی حرف‌های خانم صوفی كه عباس امیری جزء بازیگران شهرستانی بود كه در سطح ملی درخشید و در پروژه‌های بزرگی مثل یوسف پیامبر، امام علی و ... بازی نمود كه پروژه‌های جهانی بودند. احساس می‌كنم با حضور شما بزرگواران روح عباس امیری با برگزاری چنین مراسمی شاد شد.

ثقتی در ادامه افزود: شنیدم كه آقای توشه بخاطر این مراسم از سفر خود به جنوب منصرف شد كه این حركت ایشان یك الگوی بسیار زیبا برای همه هنرمندان و هنر دوستان است.

در انتهای مراسم رضا ثقتی از "رحمانزاده رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرانزلی و عباس بحری، رضا فتحی و علیرضا عیسی‌پور مهمانان ویژه‌ای كه از بندرانزلی بودند" تشكر نمود.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 25 مهر 1391 12:07 ب.ظ